19 Mart 2009 Perşembe

İş Kovalamaca

Kriz, kriz, kriz...

Sabah öğle akşam tok karnına 2 doz kullandığımız bu laf, iş ararken daha bir iğne hatta fitil etkisi yapmakta. Mimarlık, inşaat gibi sektörleri kalbinden vurdu zaten bu ekonomik kriz. Sadece Türkiye'de değil heryerde durum böyleymiş diyorlar. İş ilanlarına bakarken arkitera'da krizden hemen önce günde 3 yeni ilan görürdünüz. Şimdi 3 günde 1 ilan anca düşüyor siteye. Ve ilanlarda bir garip. İstedikleri şeyler inanılmaz. Birkere kimse yeni mezun aramıyor. Ağızlarından en aşşağı 3 yıl deneyim çıkıyor, ki genelde 5 yıl deneyim istiyorlar... Ardından 3d programlarına hakim ayrıca autocad bilen ayrıca photoshop bilen, sunum hazırlayabilecek, ayrıca şantiye kontrolü yapabilecek, ayrıca detay çözümlerini yapabilecek birini arıyorlar.
Mimar mı arıyorlar süpermen mi?
Akla gelen bir soru da böylesine kalifiye bir eleman bulduklarında ayda nekadar maaş verecekleri.
Çünkü aradıkları insan aslında hem tasarım yapacak hem uygulama bilecek hem de şantiyeye hakim hem de insan ilişkilerinde başarılı, ayrıca ingilizce bilen, bir de teknik çizerlik yapabilecek tecrübeli biri.

Hayatımda hiç bukadar bağlaç kullanmamışımdır heralde. Şimdiden "hem de" ve "ayrıca" laflarından da tiksindim.

Mezun olduğumuzda ya da olmaya yakınken aklımızda en azından 5 senelik bir A planı ve B planı vardı. En azından benim öyleydi. Birtanesinde yurt dışına filan giderim yüksek yapabilirim (tabi beni alırlarsa) diyordum. Bu plan artık bir plan değil bir hayal. Diğerindeyse kendi okulumda yüksek yaparım bir yandan da çalışırım. Kendi okuluma başvurmama daha var ama peki ya iş? Şimdilik eleman arayan kimseye mail atmadım zaten çalışmak istediğim ofislere anca mail attım. Herhangi bir cevap geleceğini zannetmiyorum ama işte minik bir umut. Pazartesiden itibaren boynumu eğip eleman arayanlara mail atacağım.
-5 yıl tecrübe?
-Şantiye kontrolü?
-Detay çözme?
diyecekler bana.

Yok yok bu böyle olmayacak.
Nasıl olacak bakalım.

Hiç yorum yok: